מנועי חיפוש אינם הדרך היחידה לאיתור מידע ברשת האינטרנט: אפשר לבקש מחברים כתובות של אתרים מעניינים (אולי הם מומחי אינטרנט גדולים מכם...), אפשר להעתיק כתובות של אתרים שמצאתם בכתבות בעיתונים, במגזינים ובמודעות פרסומת, וכמובן, ניתן ואף מומלץ להשתמש באזימוט.


למה צריך מנועי חיפוש?

לפעמים כל השיטות שהצגנו אינן עוזרות. לדוגמה, נניח שאתם רוצים להכין עבודה בנושא "מזונם של דינוזאורים". אף אחד מהחברים שלכם לא ממש מתעניין בנושא (ואי אפשר להאשים אותו...), הנושא לא נמצא בכותרות, אנחנו התעלמנו ממנו ואתם אובדי עצות! אז מה עושים? - פונים למנוע חיפוש.


מהו מנוע חיפוש?

מנוע חיפוש הוא אתר אינטרנט שמטרתו לתת מידע על אתרים אחרים או על שירותים הפועלים במסגרת אתרים אחרים. פשוט מקלידים את המילה המבוקשת או את צירוף המילים המבוקש, ומנוע החיפוש ימצא לכם אתרים שעוסקים באותו הנושא. נשמע פשוט, נכון? במציאות העניין קצת יותר מסובך, ולכן כדאי להמשיך לקרוא...


מה הבעיה?

הבעיה העיקרית שבה תיתקלו תהיה בדרך כלל דווקא הצורך לנפות מידע רב שאינו קשור לנושא שמעניין אתכם, בדרך למידע שאליו רציתם להגיע.
לא השתכנעתם? נחזור לדוגמה שהצגנו ("מזונם של דינוזאורים"). ודאי תסכימו שאתר זה, אשר אותר במהלך חיפוש בעזרת מילות המפתח dinosaur ו-food, אינו מתאים לנושא.


מה הפתרון?

אנחנו ננסה לעזור לכם, ולצורך כך ריכזנו מידע בארבעה תחומים הקשורים לאיתור מידע ברשת האינטרנט:

מנועי החיפוש המובילים בעולם

מנועי חיפוש שאינם מיועדים לחיפוש אתרים

מנועי חיפוש - הזווית הישראלית

טיפים והמלצות (כולל המלצות שלכם!)מנועי החיפוש המובילים בעולם

מנועי החיפוש שונים זה מזה ובכך הם מציעים יתרונות שונים למשתמשים שונים. חלק מהם מחולקים לנושאים ולקטגוריות והם מקלים על המשתמשים הלא-מנוסים, ואחרים - מהירים יותר, או מאפשרים תצוגה נוחה יותר למשתמשים. מנועי חיפוש נוספים מאפשרים ביצוע שאילתות מורכבות ואף שירותים ייחודיים שונים.

הבחירה הסופית היא כמובן בידכם. יש משתמשים באינטרנט ה"נדבקים" למנוע חיפוש מסוים, ואחרים לומדים להכיר ביתרונות הייחודיים של מספר מנועי חיפוש ומשתמשים בהם בהתאם לצרכיהם.

באינטרנט קיימים מנועי חיפוש רבים. לא נוכל לסקור את כולם, אולם, בכל זאת ננסה לסקור על קצה המזלג את מנועי החיפוש המובילים ברשת.

מנועי החיפוש הם:

Yahoo
AltaVista
Lycos
Infoseek
Excite
MetaCrawler

Yahoo הוא מנוע חיפוש המורכב ממערכת תפריטים. ייחודו בכך שכל אתר מקוטלג אצלו כשייך לאחד מהתחומים או לתת התחומים, ולכן החיפוש בו פשוט למדי. האתר מאפשר לחפש בשלוש צורות: חיפוש במערכת התפריטים או לפי מילות מפתח או על-ידי שילוב של השניים.

החיפוש באמצעות התפריטים יעיל במיוחד למשתמשים מתחילים או כאשר מנסים למצוא אתרים העוסקים בנושא מסוים, אך לא יודעים איפה להתחיל (לא יודעים את האיות של מילות המפתח, או שהשתמשתם במנוע חיפוש אחר ורשימת האתרים שקיבלתם היא אין סופית וכדומה).

נקודה נוספת לזכותו של Yahoo היא שאם חיפשתם לפי מילות מפתח ואתם מעונינים לעבור ולבצע את אותו החיפוש באמצעות מנוע חיפוש אחר - Yahoo יעשה זאת עבורכם באופן אוטומטי, באמצעות קישורים (Links), המופיעים בתחתית כל עמוד של תוצאות חיפוש.

ניתן לבצע חיפוש מילולי פשוט ב-Yahoo גם מתוך מסך זה:מנוע החיפוש Alta Vista הוא מנוע חיפוש מקיף ומהיר ביותר. הוא מאפשר חיפוש מילולי פשוט או מורכב אך הוא אינו כולל מפתח (אינדקס) נושאים. מנוע החיפוש מאפשר חיפוש במגוון שפות (כולל עברית) אך הוא אינו מתרגם את המילה לאנגלית.

ניתן לבצע חיפוש מילולי פשוט ב-AltaVista גם מתוך מסך זה:מנוע החיפוש Lycos מציע, בנוסף לאפשרויות הרגילות המצויות במרבית מנועי החיפוש, עוד מספר אפשרויות ייחודיות, כגון: חיפוש קובצי קול וחיפוש תמונות. בנוסף לחיפוש המילולי, המאפשר ביצוע שאילתות פשוטות או מורכבות, קיים באתר גם מפתח (אינדקס) נושאים, אך הוא פחות מפורט ומקיף מהקיים במנועי חיפוש אחרים.

ניתן לבצע חיפוש מילולי פשוט ב-Lycos גם מתוך מסך זה:מנוע החיפוש Infoseek הוא מנוע חיפוש המאפשר חיפוש מילולי פשוט או מורכב. כמו כן, הוא כולל מפתח (אינדקס) נושאים מקיף למדי.

ניתן לבצע חיפוש מילולי פשוט ב-InfoSeek גם מתוך מסך זה:מנוע החיפוש Excite מקיף ומאפשר ביצוע שאילתות מילוליות פשוטות ומורכבות יותר. לצד כל אתר שהוא מציג, מוצגת מידת הביטחון (באחוזים) בכך שהאתר שנמצא עונה על השאילתא שבוצעה (ככל שהמספר קרוב ל-%100 כך מידת הביטחון גבוהה יותר). שימו לב לעובדה שלצד כל אתר שנמצא מופיע גם קישור (Link) שעליו כתוב More Like This. לחיצה על קישור זה תגרום למנוע החיפוש לחפש אתרים נוספים הדומים בתוכנם לתוכנו של אתר זה.

בנוסף לחיפוש המילולי, קיים באתר גם מפתח (אינדקס) נושאים, אך הוא פחות מפורט מהקיים במנועי חיפוש אחרים.

ניתן לבצע חיפוש מילולי פשוט ב-Excite גם מתוך מסך זה:מנוע החיפוש MetaCrawler מאפשר חיפוש מילולי בלבד. ייחודו בכך שהוא אינו מחזיק מאגר מידע עצמאי אלא עושה שימוש במאגרי המידע של מנועי חיפוש אחרים (Yahoo, Alta Vista, Infoseek ואחרים). בעת הצגת האתרים שנמצאו, מופיעים גם שמותיהם של מנועי החיפוש שבאמצעותם נמצא האתר.

ניתן לבצע חיפוש מילולי פשוט ב-MetaCrawler גם מתוך מסך זה:

מנועי חיפוש שאינם מיועדים לחיפוש אתרים

לא כל מנועי החיפוש ברשת נועדו לחיפוש אתרים. חלקם התמחו באיתור מידע מסוג שונה, כגון: מידע על קבוצות דיון (Newsgroups), מידע על כתובות דואר אלקטרוני (e-mail) של משתמשים ברשת ועוד!


איתור קבוצות דיון - USENET NewsGroups

מנועי חיפוש העוסקים בקבוצות דיון באינטרנט יקלו עליכם למצוא קבוצות דיון המעניינות אתכם, וכן לקרוא מכתבים שאנשים מכל העולם כתבו אל אותן קבוצות דיון.

האתר Deja News הוא אחד האתרים הגדולים בעולם העוסק באיתור קבוצות דיון ובאחזור מידע מתוכן. מתוך מסך הכניסה של האתר ניתן להקליד טקסט חופשי ולקבל רשימה של קבוצות דיון העוסקות בנושא הרצוי. לצד קבוצות הדיון שיימצאו, יציג מנוע החיפוש גם את רמת הוודאות שקבוצת הדיון אכן עוסקת בנושא שביקשתם.

כמו כן, ניתן להקליד נושא כלשהו ולקבל מכתבים של משתתפים בקבוצות הדיון שבהם המילה או מילות המפתח שציינתם, מופיעות.

אגב, מנועי חיפוש אחרים (Alta Vista, Infoseek ועוד), שעיקר ייעודם הוא מציאת אתרים, מציעים אף הם חיפוש מידע אודות קבוצות דיון על-ידי חיפוש במאגר של Deja News.


איתור כתובות דואר אלקטרוני

Four11 הוא מנוע החיפוש המוביל באיתור כתובות דואר אלקטרוני ברשת האינטרנט. בעזרתו ניתן לאתר כתובות של אנשים בכל רחבי העולם, לפי שם פרטי, שם משפחה, מדינה או כל שילוב של השלושה.

חיפוש מילולי פשוט במנוע חיפוש זה ניתן לבצע גם מתוך מנוע החיפוש Infoseek.


איתור ערוצי (IRC (Internet Relay Chat קבועים

על אף שלא שמנוע חיפוש לערוצי IRC לא קיים ברשת, ניתן לאתרם די בקלות: אפשר לבצע חיפוש אתרים רגיל (למשל חיפוש המילים IRC Channel) במנוע חיפוש כלשהו. אפשרות אחרת: בתוכנות IRC (למשל ב-Mirc) קיימת הפקודה list, המציגה את הערוצים הקיימים.

מנועי חיפוש - הזווית הישראלית

אתרים ישראליים רבים מופיעים גם ברשימות של מנועי החיפוש ה"רגילים" אולם, אם אתם מחפשים מידע בעברית בלבד, אפשר לפנות לאתרים הבאים, המתמחים בתחום זה.

תפוז הוא מפתח (אינדקס) אתרים, בנוי מתפריטים, המתמחה באתרים ישראליים בלבד. האתר מקיף תחומים רבים ומאפשר גם חיפוש באמצעות מילת מפתח. מפעילי האתר מדרגים כל אתר המופיע באינדקס בעזרת תפוזים, כמובן...

וואלה הוא מפתח (אינדקס) הכולל אתרים ישראליים וכן אתרים נבחרים מחו"ל. באתר מערכת תפריטים וכמו כן ניתן לבצע בו חיפוש לפי מילות מפתח.

טיפים והמלצות

לא יודעים איך לכתוב את המילה באנגלית ובכל זאת רוצים לחפש מידע?

נסו את מנוע החיפוש Eureka. מנוע חיפוש זה מתרגם לאנגלית מילים שהוקלדו בעברית ומבצע חיפוש באמצעות מגוון מנועי חיפוש ברשת (Yahoo, AltaVista ועוד).

הקלדתם מילה או מילות חיפוש, ומנוע החיפוש מצא יותר מדי אתרים?

חזרו לדף הבית של מנוע החיפוש ואתרו את קובץ העזרה. בדרך כלל תוכלו למצוא בו מידע בנוגע לשיפור החיפוש, על-ידי שימוש בשאילתות מורכבות יותר, אשר תגרומנה לצמצום האתרים שיימצאו. אפשרות נוספת: השתמשו במנוע חיפוש המציע גם איתור אתרים באמצעות מערכת תפריטים (למשל, Yahoo).


יש לכם טיפים העוזרים לאתר מידע באינטרנט? כתבו אלינו ונשמח להוסיפם לרשימה!